Marching.com Events Links Resources
Events
View the current year's Marching.com Featured Events


Home > Events > 2006 Score Archives
2006 Score Archives
Scores from the 2006 Marching.com Featured Events
FEATURED EVENTS
DATE: Saturday, June 10, 2006
EVENT: Oregon: Portland Rose Festival - 
       Grand Floral Parade, Portland
JUDGING BY: Assembled Panel

SWEEPSTAKES
311.5 Westview High School, Beaverton, OR

IN-STATE OPEN DIVISION (100 Members or More)
286.5 Aloha High School, Aloha, OR
285.0 Southridge High School, Beaverton, OR
281.0 Sunset High School, Beaverton, OR
264.5 Beaverton High School, Beaverton, OR
254.5 David Douglas High School, Portland, OR
229.0 St. Helens High School, St. Helens, OR

IN-STATE DIVISION A (99 Members or Less)
266.0 Centennial High School, Gresham, OR
235.0 Hillsboro High School, Hillsboro, OR

OUT-OF-STATE OPEN DIVISION (100 Members or More)
274.0 Heritage High School, Vancouver, WA

OUT-OF-STATE DIVISION A (99 Members or Less)
263.5 Central Kitsap High School, Silverdale, WA
239.0 Battle Ground High School, Battle Ground, WA
226.0 West High School, Sioux City, IA
219.5 Shu-Te Home Economic and Commercial H.S., Kaohsiung, Taiwan

EXHIBITION
One More Time Around Again Marching Band, Portland, OR
104th Division Band
The Royal Rosarian Portland All District Honor Band
Clan Macleay Pipe Band, Scappoose, OR
DATE: Wednesday, June 14, 2006
EVENT: Minnesota: Pioneerland Band Festival, Benson
JUDGING BY: Encore

GRAND CHAMPION
77.9 Waconia

CLASS AAA
76.3 Mankato Area 77 Lancers
75.1 The Patriots
74.1 Osseo
73.6 St. Cloud All-City
50.5 Bemidji

CLASS AA
71.2 Alexandria
58.8 Fergus Falls
57.8 Willmar
57.6 Hutchinson

CLASS A
73.3 Milaca
65.7 Montevideo
63.9 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
63.8 Yellow Medicine East

EXHIBITION
Benson

OUTSTANDING COLOR GUARD: The Patriots
OUTSTANDING PERCUSSION: Waconia
PEOPLE'S CHOICE: Waconia
DATE: Saturday, June 17, 2006
EVENT: Minnesota: Lake Waconia Band Festival, Waconia
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
73.55 Litchfield (Guard)
70.95 Winona Cotter (Winds, Drumline)
63.40 Annanale

CLASS AA
71.15 St. Cloud All-City (Winds, Drumline, Guard)
65.00 Sauk Rapids
63.45 Monticello
56.10 Henry Sibley

CLASS AAA
81.35 Park Center (Drumline)
81.05 Mankato Area 77 Lancers (Winds, Guard)
71.75 Osseo
63.40 Maple Grove
56.05 Richfield

EXHIBITION
Waconia
Waconia Drumline 
 
GRAND CHAMPION: Park Center
PEOPLE'S CHOICE: Mankato Area 77 Lancers
DATE: Sunday, June 18, 2006
EVENT: Minnesota: Festival of Bands, Albert Lea
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
61.6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
61.6 Maple River (GE score broke tie)
57.2 United South Central

CLASS AA
87.4 Waconia
60.7 St. Michael-Albertville
57.2 Lake City

CLASS AAA
76.0 Owatonna
63.4 Richfield
59.2 Henry Sibley

CLASS AAAA
84.6 Mankato Area 77 Lancers
77.8 Osseo
76.9 Maple Grove

EXHIBITION
Albert Lea - Host
Midwest Soldier's Drill Team and Drum Squad - Honor Band

PEOPLE'S CHOICE: Waconia
BRASS: Waconia
WOODWINDS: Mankato Area 77 Lancers
PERCUSSION: Waconia
AUXILIARY: Waconia
DRUM MAJOR: Waconia
GRAND CHAMPION: Waconia
DATE: Sunday, June 25, 2006
EVENT: Minnesota: Vikingland Band Festival, Alexandria
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
75.9 Winona Cotter (MN)
71.3 Bertha-Hewitt (MN)
66.9 Long Prairie-Grey Eagle (MN)
COLOR GUARD - Winona Cotter 
PERCUSSION - Winona Cotter
WIND SECTION - Winona Cotter

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
90.9 Waconia (MN)
81.4 Litchfield (MN)
77.5 Milaca (MN)
61.9 Albany (MN)
COLOR GUARD - Waconia
PERCUSSION - Waconia
WIND SECTION - Waconia

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
78.3 Buffalo (MN)
76.7 Sauk Rapids-Rice (MN)
70.2 Willmar (MN)
65.9 Henry Sibley (MN)
64.4 Fergus Falls (MN)
COLOR GUARD - Sauk Rapids-Rice
PERCUSSION - Buffalo
WIND SECTION - Sauk Rapids-Rice

CLASS AAAA - - - - - - - - - - - - - - - - - -
90.6 Park Center (MN)
89.2 Mankato Area 77 Lancers (MN)
82.0 St. Cloud All-City (MN)
79.3 The Patriots (MN)
COLOR GUARD - Park Center
PERCUSSION - St. Cloud All-City
WIND SECTION - Park Center

EXHIBITION - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Alexandria Jefferson (MN) -- Host Band
34th Infantry "Red Bull" Division Band (MN) - Honor Band

PEOPLE'S CHOICE - The Patriots
GRAND CHAMPION - Waconia
DATE: Saturday, July 15, 2006 
EVENT: Wisconsin: MACBDA Championship, Sun Prairie
JUDGING BY: MACBDA

CLASS A
79.15 Warren Jr. Military Band, Warren-Youngstown, OH
70.20 Saskatoon Lions, Saskatoon, SK
69.25 Dakota Marching Indians, Dakota, IL
62.70 Green Beret Marching Band, Janesville, WI

MUSIC - Warren Junior Military Band
VISUAL - Warren Junior Military Band
GENERAL EFFECT - Warren Junior Military Band
PERCUSSION - Warren Junior Military Band
COLOR GUARD - Warren Junior Military Band
DRUM MAJOR - Green Beret & Warren Junior Military Band


CLASS AA
78.90 Sandwich Renegade Regiment, Sandwich, IL

MUSIC - Sandwich Renegade Regiment
VISUAL - Sandwich Renegade Regiment
GENERAL EFFECT - Sandwich Renegade Regiment
PERCUSSION - Sandwich Renegade Regiment
COLOR GUARD - Sandwich Renegade Regiment
DRUM MAJOR - Sandwich Renegade Regiment


CLASS AAA
89.85 Lighthouse Brigade, Racine, WI
89.85 Oregon Marching Band, Oregon, WI
88.95 Sound of Sun Prairie, Sun Prairie, WI
79.55 Bishop Grandin Marching Ghosts, Calgary, AB

MUSIC - Lighthouse Brigade of Racine
VISUAL - Lighthouse Brigade of Racine
GENERAL EFFECT - Sound of Sun Prairie
PERCUSSION - Oregon Marching Band
COLOR GUARD - Lighthouse Brigade of Racine
DRUM MAJOR - Bishop Grandin Marching Ghosts
DATE: Saturday, September 9, 2006
EVENT: Minnesota: Rebel Classic, Champlin
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
68.8 Rochester Lourdes, MN (Winds, DM)
67.2 Andover, MN (Perc)
65.2 Winona Cotter, MN (Guard)
63.8 Hastings, MN
60.3 ROCORI, Cold Spring, MN
55.5 Minnetonka, MN

CLASS AA
71.0 Dowling Catholic, West Des Moines, IA (Winds, DM)
68.3 Blaine, MN 
65.6 Anoka, MN (Perc)
61.7 Coon Rapids, MN (Guard)

CLASS AAA
83.3 Rosemount, MN (Winds, Perc, Guard, DM)
80.0 Marshall, MN
78.1 Eden Prairie, MN

CROWD PLEASER: Rosemount, MN
GRAND CHAMPION: Rosemount, MN
DATE: Saturday, September 30, 2006
EVENT: Minnesota: Tri-State Band Festival, Luverne
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

PARADE
CLASS A-1
66.1 Adrian HS, MN
63.2 NRHEG HS - New Richland, MN
57.2 Tracy Area HS, MN
47.5 Garretson HS, SD

CLASS A
68.8 Sibley-Ocheyedan HS, IA
65.3 Parkston HS, SD
63.5 Sioux Center HS, IA
59.4 West Lyon Community School, IA
58.3 Lennox HS, SD
57.5 Dell Rapids HS, SD
57.0 Murray County Central HS - Slayton, MN

CLASS AA
73.9 Luverne HS, MN
73.2 Pipestone HS, MN

CLASS AAA
75.7 Brandon Valley HS, SD
70.5 Brookings HS, SD
70.1 Worthington HS, MN

EXHIBITION
Luverne Middle School - Host Band


FIELD
CLASS A
63.2 Sioux Center HS, IA
62.6 West Lyon Community School, IA
62.5 Sibley-Ocheyedan HS, IA
58.1 Parkston HS, SD
55.5 Lennox HS, SD
53.8 Dell Rapids HS, SD
49.1 Murray County Central HS - Slayton, MN
47.6 Boyden-Hull HS, IA

CLASS AA
74.4 Pipestone HS, MN
73.1 Luverne HS, MN
69.6 Madison HS, SD
64.8 West Central - Hartford, SD

CLASS AAA
79.9 Brandon Valley HS, SD
73.5 Brookings HS, SD
72.0 O'Gorman HS - Sioux Falls, SD
63.7 Huron HS, SD

HORN LINE: Brandon Valley HS, SD
DRUM LINE: Brandon Valley HS, SD
COLOR GUARD: Pipestone HS, MN
DRUM MAJOR: Pipestone HS, MN

K.M. GETMAN AWARD: Boyden-Hull HS, IA
PARADE SWEEPSTAKES: Brandon Valley HS, SD
FIELD SWEEPSTAKES: Brandon Valley HS, SD
SWEEPSTAKES TROPHY: Brandon Valley HS, SD
DATE: Saturday, October 7, 2006
EVENT: South Dakota: Festival of Bands USA, Sioux Falls
JUDGING BY: Assembled Panel

PARADE

CLASS A
 1. Rock Valley (IA)
 2. Tea Area (SD)
 3. McCook Central (SD)
 4. Parkston (SD)
 5. Tripp-Delmont (SD)
 6. Gregory (SD)
 7. Colman-Egan (SD)
 8. Garretson (SD)

CLASS AA
 1. Pipestone (MN)
 2. Luverne (MN)
 3. Chamberlain (SD)
 4. Madison (SD)
 5. West Central (SD)
 6. Lennox (SD)
 7. Tracy Area (MN)
 8. Murray County (MN)
 9. Winner (SD)

CLASS AAA
 1. Waseca (MN)
 2. Brandon Valley (SD)
 3. Stewartville (MN)

CLASS AAAA
 1. Worthington (MN)
 2. Lewis Central (IA)

EXHIBITION
Sioux Falls Lincoln (SD)
Sioux Falls O'Gorman (SD)
Sioux Falls Roosevelt (SD)
Sioux Falls Washington (SD)
Kingsley-Pierson (IA)



FIELD PRELIMS

CLASS A
 1. McCook Central (SD)
 2. Parkston (SD)
 3. Colman-Egan (SD)

CLASS AA
 1. Pipestone (MN)
 2. Madison (SD)
 3. Luverne (MN)
 4. Sibley-Ocheyedan (IA)
 5. Spirit Lake (IA)
 6. Chamberlain (SD)
 7. West Central (SD)
 8. Lennox (SD)
 9. Dell Rapids (SD)
10. Murray County (MN)
11. Winner (SD)

CLASS AAA
 1. Waseca (MN)
 2. Brandon Valley (SD)
 3. MOC-Floyd Valley (IA)
 4. Rochester Lourdes (MN)
 5. Huron (SD)

CLASS AAAA
 1. Marshall (MN)
 2. Millard West (NE)
 3. Andover (MN)
 4. Sioux City West (IA)
 5. Brookings (SD)
 6. Sioux City East (IA)
 7. ROCORI (MN)
 8. Lincoln North Star (NE)
 9. Lewis Central (IA)



FIELD FINALS
85.1 Marshall (MN)
81.8 Waseca (MN)
80.8 Brandon Valley (SD)
80.1 MOC-Floyd Valley (IA)
77.5 Millard West (NE)
76.9 Pipestone (MN)
71.9 Andover (MN)
70.0 Madison (SD)
69.5 Rochester Lourdes (MN)
68.4 Sioux City West (IA)

DRUM LINE: Andover
GUARD: Marshall
HORN LINE: Marshall
DRUM MAJORS: MOC-Floyd Valley

PEOPLE'S CHOICE AWARD: Luverne
K&M MUSIC "SPIRIT OF THE FESTIVAL" AWARD: Brandon Valley

PARADE GRAND CHAMPION: Waseca
FIELD GRAND CHAMPION: Marshall
OVERALL GRAND CHAMPION: Waseca
DATE: Saturday, October 14, 2006
EVENT: Iowa: Mid-Iowa Band Championship, Ankeny
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 2A
62.55 Eddyville-Blakesburg HS, Eddyville, IA (Guard, Perc)
55.25 North Polk HS, Alleman, IA
53.80 Ogden HS, Ogden, IA
48.15 Maquoketa Valley HS, Delhi, IA
43.25 Bondurant-Farrar HS, Bondurant IA
39.85 Washington HS, Cherokee, IA

CLASS 3A
78.90 Independence HS, Independence, IA (Guard)
78.75 Pella HS, Pella, IA (Perc)
75.00 Oskaloosa HS, Oskaloosa, IA
65.30 Williamsburg HS, Williamsburg, IA
63.80 Charles City HS, Charles City, IA
58.85 Saydel HS, Saydel, IA
57.95 Dallas Center-Grimes HS, Grimes, IA
54.85 Norwalk HS, Norwalk, IA
52.70 Vinton-Shellsburg HS, Vinton, IA
47.85 South Tama HS, Tama, IA

CLASS 4A
86.00 Valley HS, West Des Moines, IA (Perc)
85.45 Washington HS, Cedar Rapids, IA (Guard)
81.50 Washington HS, Sioux Falls, SD
79.15 Kennedy HS, Cedar Rapids, IA
78.35 Dowling HS, West Des Moines, IA
71.40 Newton HS, Newton, IA
70.20 Blue Valley NW, HS, Overland Park, KS

EXHIBITION
Ankeny HS, Ankeny, IA
University of Northern Iowa, Cedar Falls, IA
DATE: Saturday, October 14, 2006 
EVENT: South Dakota: Quad State Marching Competition, Vermillion
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 1A
59.9 McCook Central H.S., Salem, SD (Horn Line, Perc, Guard)
55.9 Woodbury Central H.S. Wild Cats, Moville, IA (DM)
54.6 Chambers H.S., Chambers, NE
53.9 Akron Westfield H.S. Marching Band, Akron, IA

CLASS 2A
79.5 Pipestone Area Marching Arrows, Pipestone, MN (Horn Line, 
     Perc, Guard)
73.7 Spirit of Madison, Madison, SD
71.9 Sibley-Ocheyedan Marching Generals, Sibley, IA (DM)
65.1 Sioux Center H.S. Marching Band, Sioux Center, IA
64.8 West Central H.S. Band, Hartford, SD
61.9 Pierce H.S. Marching Bluejays, Pierce, NE
60.5 Lennox H.S. Marching Band, Lennox, SD
52.2 The Pride of Vermillion Marching Band, Vermillion, SD

CLASS 3A
87.9 Brandon Valley H.S. Marching Lynx, Brandon, SD (Horn Line, 
     Perc, Guard)
80.3 O'Gorman H.S. Marching Knights, Sioux Falls, SD (DM)
75.7 Mitchell H.S. Marching Band, Mitchell, SD
63.8 Huron Tiger Marching Band, Huron, SD

CLASS 4A
93.2 Lincoln Patriot Marching Band, Sioux Falls, SD (Horn Line, 
     Perc, DM)
92.9 Roosevelt H.S. Band, Sioux Falls, SD (Guard)
84.4 North High Marching Stars, Sioux City, IA
83.9 Washington H.S. Warrior Marching Band, Sioux Falls, SD
79.6 West H.S. Marching Band, Sioux City, IA
73.3 Columbus H.S. Discoverer Marching Band, Columbus, NE
72.5 Yankton H.S. Marching Band, Yankton, SD
71.0 East H.S. Black Raider Marching Band, Sioux City, IA

HORN LINE - Sioux Falls Lincoln
PERCUSSION - Sioux Falls Lincoln
GUARD - Sioux Falls Roosevelt
DRUM MAJOR - Sioux Falls Lincoln
SWEEPSTAKES - Sioux Falls Lincoln
DATE: Saturday, October 28, 2006
EVENT: Minnesota: Youth In Music Marching Band 
       Championship, Hubert H. Humphrey Metrodome, 
       Minneapolis
JUDGING BY: Assembled Panel

FINALS
94.9 Rosemount, MN (Guard, Winds)
92.9 Irondale, MN (Percussion, Drum Major)
92.5 Eastview, MN
89.7 Lincoln Way, IL
88.9 Eden Prairie, MN
87.7 Bellevue East, NE (Spirit Award)
85.0 Grand Rapids, MN
82.2 MOC-Floyd Valley, IA
79.6 Sioux City North, IA (Best Individual Performer)
71.4 Minnetonka, MN


PRELIMS
CLASS AAA
93.6 Rosemount, MN
90.7 Irondale, MN
90.6 Eastview, MN
88.3 Lincoln Way, IL
87.4 Eden Prairie, MN
85.1 Bellevue East, NE
84.4 Grand Rapids, MN
78.1 Sioux City North, IA

CLASS AA
82.1 MOC-Floyd Valley, IA
76.8 Sioux City West, IA
76.0 Coon Rapids, MN
75.3 Blaine, MN
74.3 Hastings, MN

CLASS A
69.9 Minnetonka, MN

EXHIBITION 
University of Wisconsin-Eau Claire Blugold Band 
DATE: Friday-Saturday, December 29-30, 2006
EVENT: Arizona: Fiesta Bowl Parade and 
       National Band Championship, Phoenix
JUDGING BY: Assembled Panel

FIELD PRELIMS  - - - - - - - - - - - - - - - - 
OPEN CLASS
95.45 Columbus North H.S., Columbus, Indiana
92.65 Lakewood Ranch H.S., Bradenton, Florida
90.75 Centennial H.S., Franklin, Tennessee
90.70 Casa Grande H.S., Casa Grande, Arizona
90.10 McQueen H.S., Reno, Nevada
86.45 Durant H.S., Plant City, Florida
85.85 Webster H.S., Webster, New York
85.80 Foothill H.S., Pleasanton, California
85.60 Northwest Guilford H.S., Greensboro, North Carolina
85.15 Great Oak H.S., Temecula, California
81.90 Bentonville H.S., Bentonville, Arkansas
78.80 Junction City H.S., Junction City, Kansas


FIELD FINALS - - - - - - - - - - - - - - - - -
OPEN CLASS
95.80 Columbus North H.S., Columbus, Indiana - GRAND MASTER CHAMPION
91.65 Lakewood Ranch H.S., Bradenton, Florida
91.25 Casa Grande H.S., Casa Grande, Arizona
91.20 Centennial H.S., Franklin, Tennessee
88.25 McQueen H.S., Reno, Nevada
87.45 Foothill H.S., Pleasanton, California
85.55 Durant H.S., Plant City, Florida
83.60 Webster H.S., Webster, New York

MUSIC PERFORMANCE
1 Columbus North H.S.
2 Lakewood Ranch H.S.

GENERAL EFFECT
1 Columbus North H.S.
2 Casa Grande H.S.

VISUAL PERFORMANCE
1 Columbus North H.S.
2 Centennial H.S.

AUXILIARY
1 Lakewood Ranch H.S.
2 Columbus North H.S.

PERCUSSION
1 Lakewood Ranch H.S.
2 Columbus North H.S.

DRUM MAJORS
1 Centennial H.S.
2 McQueen H.S.

AUDIENCE APPEAL
Columbus North H.S.

OUTSTANDING PIT CREW
Casa Grande H.S.


PARADE - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
GRAND CHAMPION
95.70 Foothill H.S., Pleasanton, California

CLASS A (School enrollment 2500 and above)
91.60 Casa Grande H.S., Casa Grande, Arizona
90.35 Great Oak H.S., Temecula, California
88.80 Lakewood Ranch H.S., Bradenton, Florida
86.95 Webster H.S., Webster, New York
84.80 Northwest Guilford H.S., Greensboro, North Carolina
83.75 Southwest Iowa Honor Band, Treynor, Iowa
82.35 Durant H.S., Plant City, Florida
81.65 Bentonville H.S., Bentonville, Arkansas

CLASS B (School enrollment 2499 and under)
90.50 McQueen H.S., Reno, Nevada
88.90 Centennial H.S., Franklin, Tennessee
87.95 Columbus North H.S., Columbus, Indiana
86.05 Hewitt-Trussville H.S., Trussville, Alabama
85.80 Pelham H.S., Pelham, Alabama
84.10 Moody H.S., Moody, Alabama
81.70 Junction City H.S., Junction City, Kansas
79.95 Cuyahoga Falls H.S., Cuyahoga Falls, Ohio

MUSIC
1 Foothill H.S.
2 Casa Grande H.S.

GENERAL EFFECT
1 Foothill H.S.
2 Great Oak H.S.

MARCHING
1 Foothill H.S.
2 Columbus North H.S.

AUXILIARY
1 Foothill H.S.
2 Pelham H.S.


Recent Headlines: 2017 Rose Parade Photos | Prep Your Body for Marching Season | Marching Band Music Arrangers | Marching.com on Facebook | Marching.com on Twitter | Marching.com on Pinterest